BLOGas

MELANOMA

0

Kas yra melanoma? 

Melanoma –  tai pavojingiausia odos vėžio forma.  Tai iš pigmentinių ląstelių melanocitų kilęs pats agresyviausias odos piktybinis navikas,  kuris dažniausiai pradeda vystytis odoje, taip pat randamas tinklainėse, ausyse, virškinamajame trakte, smegenų dangaluose, burnos ir lytinių organų gleivinėse. Svarbi tiksli ir ankstyva diagnostika, kad užkirsti kelią ligai.

Kaip atpažinti melanomą?

Kai apgamas tampa piktybiniu, dažnai atsiranda akivaizdžių jo pakitimų. Melanoma gali atsirasti bet kurioje kūno dalyje, bet dažniausiai pasitaiko tokiose, kurios turi didžiausią kontaktą su saule – ultravioletiniais spinduliais – tai nugara, veidas, kojos, rankos, pečiai, krūtinė. Įtartinos formos ir spalvos apgamo atsiradimas arba jau turimo apgamo greitas augimas ir sukietėjimas – tai vienas iš melanomos požymių. Apgamo spalvos pakitimai, ypač kai viename apgame matomos kelios skirtingos spalvos, taip pat rodo odos vėžio riziką. Apgamo viduryje gali atsirasti kietas išopėjęs mazgelis. Sistema A-B-C-D-E galinti padėti identifikuoti odos naviką: A – (asymetrical shape) asimetriškumas, B - (irregular bordings) nelygus kampai, C – (change of color) spalvos pakitimas, D – (diameter) diametro padidėjimas, E – (evolve) išsiskleidimas, išsisėjimas, iškilimas.

Aplink navikinį apgamą oda būna įraudusi, gali būti matomos metastazės (išsisėjusios į tolimesnes vietas vėžio ląstelių sankaupos), gali pasireikšti skausmas, kraujavimas ir odos niežėjimas.

Sunku gydyti jei susergama paslėptąja melanoma, kuri gali atsirasti neįprastose vietose, tokiose kaip panagė, akis, virškinamasis traktas, lytiniai organai, burna. 

Laiku diagnozuota melanoma dar nebūna spėjusi išplisti į kitas kūno ląsteles ir gali būti išgydyta.

Kokios melanomos priežastys?

Kaip ir kitų tipų odos vėžio atvejais, melanomos atsiradimui didžiausią įtaką daro kenksmingi ultravioletiniai spinduliai. Taigi didžiausias rizikos faktorius - ilgas, dažnas ir be apsaugos priemonių kaitinimasis saulėje, ypač jei žmogus baltaodis, strazdanotas,  šviesiaplaukis,  raudonai degantis saulėje, turintis daug apgamų. Tokio odos tipo žmonės turi didesnę riziką susirgti melanoma, nes jų oda jautresnė ir imlesnė saulei. Melanoma daugiau serga jauno amžiaus asmenys dėl pomėgio daugiau laiko praleisti saulėje. Taip pat pastebėta, kad melanoma dažnesnė darbingo amžiaus moterims. 

​​​​​​​Kiti melanomą skatinantys veiksniai

Keletas kitų faktorių, kurie gali turėti įtakos melanomos išsivystymui – tai įvairios odos traumos, jonizuojanti spinduoliuotė, ikivėžiniai odos pakitimai, lėtinės, odą pažeidžiančios, ligos, virusinės infekcijos, organizmo imuninės sistemos nusilpimas, hormoninės ligos. 

​​​​​​​Ligos eiga

Piktybinis pigmentinis darinys paprastai turi 3 ir daugiau iš šių požymių -  asimetriška formą, nelygius kraštus, daugiaspalviškumą, padidėjusį diametrą net iki 5 mm. ir iškilumą, išplitimą. Moterims dažniau pasitaiko blauzdų odos melanoma, o vyrams – liemens odos melanoma. Visoms melanomos formoms būdingos dvi augimo fazės: horizontali - paviršinė, radialinė, kai navikas plinta epidermyje ir paviršinėje papilinėje dermoje metastazuoja retai, pacientas gali būti nesunkiai išgydytas. Tai laiku diagnozuotos melanomos atvejai. Vertikali fazė - navikas perauga visus odos sluoksnius epidermį ir dermį bei paodinį riebalinį sluoksnį, susiformuoja aiškiai matomi, neretai išopėję mazgai. Šiai augimo fazei būdingas gausus metastazavimas, tiesiogiai proporcingas naviko peraugimo į odą gyliui. Metastazavimas vyksta limfogeniškai - per limfinę sistemą ir hematogeniškai  - pažeisdamas kraujagysles.

​​​​​​​Melanomos gydymas

Melanoma gydoma chirurgija, spinduliniu gydymu, chemoterapija, imunologiniu gydymu interferonu. Pagrindinis melanomos gydymo metodas yra chirurginis. Operacijos apimtis priklauso nuo naviko išplitimo dydžio, atsižvelgiant į tai, kurioje stadijoje liga yra diagnozuojama. Šis metodas efektyviausias, kai  melanoma diagnozuojama anksti, dar nesant metastazių. Kiti metodai yra pagalbiniai ir kombinuojami su pagrindiniu.

Radioterapinis gydymas - tai vėžinių susirgimų gydymas naudojant jonizuojančiųjų spindulių energiją. Švitinimas pažeidžia vėžinių ląstelių genetinę medžiagą ir taip sustabdo jų dauginimąsi ir augimą. Chemoterapija - tai vėžio gydymas priešvėžiniais vaistais, kurie vadinami citostatikais. Šie vaistai dažniausiai pažeidžia vėžinių ląstelių sugebėjimą daugintis.

Melanoma – tai liga, reikalaujanti ypatingo dėmesio, nes itin svarbi anktyva diagnostika, nes anksti diagnozavus ligą, ji lengvai išgydoma, pavėlavus – praktiškai mirtinas ir nepagydomas susirgimas. Svarbu skatinti žmonių sąmoningumą ir rūpinimąsi savo sveikata – reikia gan dažnai atidžiai apsižiūrėti savo apgamus, įvairius šlakus, stebėti ar nekinta jų spalva, dydis, kraštai.

 

Panašios odos ligos:

  ​​​​​​​

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.