• BLOGas

  AKTININĖ KERATOZĖ

  0

  Kas yra aktininė keratozė?

  Aktininė keratozė, kuri dažnai vadinama saulės keratoze ar senatvine keratoze yra ikinavikinė odos liga, kuriai būdingi pavieniai ar netaisyklingos formos daugybiniai suragėję odos židiniai, pasidengę žvyneliais. Liga pasireiškia dėl ilgalaikio saulės poveikio, ji būdinga šviesios, saulei jautrios odos asmenims, vyresniems nei 45 metų amžiaus. Vyrai serga dažniau nei moterys. Tai šviesiaodžių žmonių liga, kuri pasireiškia labiausiai saulės spindulių pasiekiamose vietose: veide, plikame viršugalvyje, ausyse, dilbiuose ir plaštakose. Tačiau gali atsirasti ir ant nugaros, krūtinės ar kojų srityje. Vidutinė supiktybėjimo trukmė yra 2 metai. 

  Kaip atpažinti aktininę keratozę?

  Aktininė keratozė gali atrodyti labai įvairiai –  kartais ji būna tarsi šiurkšti dėmė, dažniau atrodo kaip iškilusi, hiperkeratozinė kelių centimetrų diametro plokštelė. Dažniausiai pasireiškia daugybinėmis plokščiomis ar iškilusiomis keratozėmis(suragėjimais). Bėrimai turi rausvą pagrindą, kurį dengia suragėjęs paviršius, kuris ilgainiui plečiasi ir tampa iškilesnis. 

  Aktininę keratozę skatinantys veiksniai

  Dėl didelės UV spindulių dozės vyksta baltymų mutacijos - normalios odos ląstelės pakinta, atsiranda supiktybėjimo rizika. Polinkis gali būti paveldimas. Kitos studijos nurodo sąsajas su žmogaus papilomos virusu. Vienas iš veiksnių yra I ir II odos tipai ir suplonėjusi, raukšlėta, dėmėta oda su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis. 

  Aktininės keratozės gydymas

  Gali vykti medikamentinis arba chirurginis (mechaniškai pašalinant keratozes) gydymas. Gydymas medikamentais gali apimti didelius plotus, tačiau gydymo metu bėrimai yra uždegimiški, skausmingi ir terapija šiek tiek užtrunka. Naudojami medikamentai: 5% Fluorouracilo kremas, 0,5 % Micronizo kremas, Imiquimodo kremas, Diclofenako druskos gelis. Pastarasis yra efektyviausias naudojanti po chirurginės krioterapijos. Fotodinaminė terapija su fotosensibilizatoriumi: prieš procedūrą pašalinami žvyneliai nuo darinio paviršiaus, užtepamas fotosensibilizatorius bei oda apšvitinama šviesos spinduliais su pasirinktu optimaliu šviesos šaltiniu ir doze. Terapija vykdoma 2 kartus kas 2 savaites. Krioterapija – chirurginis aktininių keratozių šalinimas skystu azotu. 

  Panašios odos ligos:

    

  Labai laukiame jūsų komentarų!


  Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.