BLOGas

BAZINIŲ LĄSTELIŲ KARCINOMA (BAZALIOMA)

0

Kas yra bazinių ląstelių karcinoma arba bazalioma? 

Tai labiausiai paplitusi iš visų odos vėžio formų. Tai piktybinis navikas, tačiau ne toks agresyvus kaip melanoma, jis retai išplinta į kitus organus, vystosi ir auga gana lėtai, tačiau destruktyviai. Ši odos vėžio forma išsivysto iš giliausių odos epidermio bazinių ląstelių, todėl vadinama bazinių ląstelių karcinoma arba bazalioma. Kaip ir kiti vėžiai, bazaliomos išsivysto, kuomet pakinta normalios ląstelės, jos tampa vėžinėmis ir ima netvarkingai ir nesuvaldomai dalintis, taip formuodamos auglį. Bazaliomos pasižymi tuo, kad beveik niekada nemetastazuoja. 

Kaip atpažinti bazinių ląstelių karcinomą (bazaliomą)?

Yra keletas bazaliomų tipų, nuo kurių priklauso, kaip greitai jos auga, kokį gydymą teks pasirinkti, kokia rizika, kad odos vėžys gali pasikartoti.

Pirmieji požymiai gali būti maži, dažniausiai kūno odos spalvos mazgeliai ar gumbeliai su paviršinėmis išsiplėtusiomis kraujagyslėmis, dažniausiai aptinkami ant veido, aplink akis, nosį, ant kaktos, ausų, kaklo srityje – tai vadinamoji mazginė bazalioma.

Negydomas mazgas didėja, plinta gilyn ir gali išopėti – tai jau išopėjusi bazaliomos forma.
Bazalioma gali plisti odos paviršiumi ir priminti egzemą ar žvynelinę – tai rausvo atspalvio šerpetojanti plokštelė, paprastai atsirandanti liemens, krūtinės srityse, ant galūnių – tai paviršiumi plintanti bazalioma.

Taip pat gali susidaryti tamsus mazgelis – pigmentinė bazalioma, kuri dažnai supainiojama su melanoma ar seborėjine keratoze.

Sklerozuojanti bazalioma – rečiausia šios ligos forma, kai vėžinės ląstelės plinta taip, kad jų plitimo ribos neaiškios. Tokį darinį labai sudėtinga visiškai pašalinti.

Visi šie dariniai paprastai būna neskausmingi, jų neniežti. Todėl dažnai žmonės jų nepastebi.

Tačiau, jei ant kūno atsiranda darinys, kuris nenyksta, o po truputį didėja, šerpetoja ir du mėnesius negyja naudojant įprastas priemones, būtina kreiptis į specialistus. 

Kokios bazinių ląstelių karcinomos (bazaliomos) priežastys?

Pagrindiniai rizikos veiksniai – ultravioletiniai spinduliai. Pavojingas yra ne tiek momentinis stiprus nudegimas, kiek ilgalaikis saulės ar soliariumo lempų poveikis. Žmonės, kurie metų metus kepinasi saulėje ir kurių šviesi oda (I ir II tipo), ypač rizikuoja susirgti.

Bazaliomos dažniausiai atsiranda mažiausiai nuo saulės spindulių apsaugotose kūno vietose – ant veido, kaklo. Nemažai įtakos turi genetinis polinkis sirgti bazalioma. Be abejo, rizika susirgti odos vėžiu didėja, kai nusilpęs imunitetas, vartojami įvairūs vaistai. 

​​​​​​​Kiti bazinių ląstelių karcinomą (bazaliomą) skatinantys veiksniai:

Ši liga yra dažnesnė šviesią ar strazdanotą odą turintiems žmonėms, vyrams, vyresnio amžiaus asmenims, žmonėms, kurie buvo gydyti PUVA terapija (ultravioletinių A spindulių naudojimas įvairių odos ligų, pavyzdžiui, psoriazės ar aknės, gydymui, prieš švitinimą naudojant specialias medžiagas psoralenus), ar kurių šeimose buvo odos vėžio atvejų, asmenims vartojantiems chemoterapinius priešvėžinius vaistus, žmonėms, kontaktavusiems su sunkiuoju metalu arsenu, ar žmonėms, kurie serga paveldimais sindromais, susijusiais su odos vėžiu (pavyzdžiui, Gorlino-Goltzo sindromu). 

​​​​​​​Ligos eiga

Bazalioma atrodo kaip maža iškilusi dažniausiai kūno spalvos papulė (ovalus, standus “mazgelis”) su paviršinėmis kraujagyslėmis pereferijoje (telangiektazijomis). Naviko paviršius blizgantis bei peršviečiamas kaip „perlas“. Kartais bazaliomos būna pigmentuotos, mazginės arba išopėjusios. Navikas auga lėtai, per kelis mėnesius ir metus pasidaro gerai matomas. Diagnozės patvirtinimui atliekama odos biopsija bei tolimesnis morfologinis ištyrimas naviko ląstelių paieškai. 

​​​​​​​Bazinių ląstelių karcinomą (bazaliomą) gydymas

Dažniausiai navikas pašalinamas mechaniškai. Kartais gydymas atliekamas su specialia aparatūra, sklieidžiančia tam tikrą šviesos bangos ilgį. Prieš procedūrą navikas sutepamas specialiu fotosensibilizuojančiu tepalu, kuris padidina jautrumą šviesos terapijos metu. Taip pat navikas gali būti šalinamas skysto azoto pagalba, sukeliant šaltį arba atliekama bazaliomos destrukcija lazeriu. Šiais laikais chirurgas turi galimybę pašalinti tik dalį naviko ir ištirti ją operacijos metu histologiškai. Tai operacija, kurios metu, ypatingai tiksliai šalinamas naviko pažeistas audinys iki sveikų audinių su naviko dalių morfologiniu ištyrimu. Kartais reikalingas spindulinis gydymas: atliekamos 25 – 40 procedūros, iki pilno naviko išnykimo, naudojant trumpažidininius radioaktyvius spindulius.

Panašios odos ligos:

 ​​​​​​​ ​​​​​​​

 

 

 

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.