BLOGas

VISKAS APIE ROŽINĘ

6

Rožinė - tikriausiai viena klastingiausių odos ligų. Nors ji plačiai paplitusi ir gerai pastebima, bet nuolatos painiojama su kitomis odos ligomis. Nuraudęs veidas aplinkinių gali būti laikomas drovumu ar silpnos sveikatos ženklu, raudona nosis siejama su priklausomybe alkoholiui, o rožinės spuogai painiojami su akne. Visgi visais šiais atvejais diagnozė yra viena ir ta pati – rožinė.

Būdingiausias rožinės simptomas yra odos raudonis, kuris dažnai painiojamas su žmogaus drovumu. Iš tiesų dažnai raustantys ir kaistantys skruostai yra pirmasis simptomas, perspėjantis apie sudėtingos ir progresuojančios ligos pradžią. Rožinė išsivysto per ilgą laiko periodą, ryškius simptomus pacientai pastebi tik po 30 metų (1). Iš pradžių oda įgauna rausvumą, pasižymi jautrumu kosmetikai, temperatūroms, sausumu ir pleiskanojimu, užsikimšusiomis poromis bei neišnykstančiu paraudimu, kuris apima ne tik skruostus, bet ir nosį (2). Ilgainiui atsiranda odos pažeidimai, kurie leidžia atpažinti rožinę iš apimtos centrinės veido zonos – skruostai, smakras ir centrinė kaktos dalis. Rožinė sukelia eritemą, raudonį, kraujagyslių pakitimus, į aknę panašius bėrimus, kuriems būdingi mazgeliai, pūliniai, riebalinių liaukų išvešėjimas ir net akių ligos (konjunktyvitas, iritas, blefaritas ir kt). Rožinė yra laikoma viena labiausiai kladinančių dermatologinių ligų, nes dažnai yra painiojama su paprastaisiais spuogais, odos išsausėjimu ar tiesiog jautrumu. Rožinės simptomus sustiprina intensyvios emocinės būsenos, pavyzdžiui, stresas, baimė ar pyktis, todėl aplinkinių klaidingai yra siejamos su žmogaus charakterio bruožais ir psichologiniais sutrikimais. Taip pat rožinės simptomus gali sustiprinti fizinis aktyvumas, todėl pacientai aplinkinių gali būti laikomi nesportiškais ar silpnos sveikatos.
 

Rožinė labai retai yra diagnozuojama ankstyvoje stadijoje arba diagnozuojama klaidingai, nes simptomai yra panašūs į kitas dermatologines ligas: aknę, dermatitą, odos erkutę ir pan. Dažnai pacientai serga ne tik rožine, bet ir minėtomis ligomis, tad specialistamas sunku tiksliai nustatyti diagnozę. Rožinė yra klasifikuojama pagal būdingiausius požymius ir pasireiškiančius pažeidimus:

  • Papulopustulinė rožinė atpažįstama iš papulių ir pustulių, taip pat odos raudonio, kaitimo ir tinimo. Papulopustulinė rožinė gali būti painiojama su akne, bet svarbūs skiriantys bruožai: sergant rožine spuogai susidaro, nors nėra kamedonų, jie atsiranda periodiškai ir išnyksta, kankina deginimo ir dilgčiojimo pojūčiai (3). Pasitaiko ir tokių atvejų, kai pacientus kankina abi ligos – papulopustulinė rožinė ir aknė.
     

  • Kuperozė, kurios mokslinis pavadinimas eritemine-taleangiektazinė rožinė, pasireiškia besikartojančiu ir ilgailaikiu odos raudoniu cenrinėje veido dalyje bei išryškėjusiomis kraujagyslėmis odos paviršiuje. Mažų rausvų ir melsvų linijų išmarginta oda primena žemėlapį ir dažniausiai apima nosies, skruostų, smakro zonas. Odos raudonis išryškėja keičiantis temperatūroms, sportuojant, stresinėse situacijose, dažnai lydimas deginimo ar dilgčiojimo pojūčių, bet ilgainiui laikosi nuolat, nors oda oda ir nėra veikiama išorinių veiksnių. Kuperozės kankinama oda linkusi į sausėjimą ir šerpetojimą.
     
  • Rinofima, liaudyje dar vadinama „alkoholiko“ ar „Kalėdų senelio“ nosimi. Tokie palyginimai gali būti labai skausmingi nuo rinofimos kenčiantiems žmonėms, nes alkoholis šios ligos nesukelia ir nuo jos gali kentėti žmonės, kurie gėrimų su laipsniais iš viso nevartoja. Rinofima dažniausiai pasireiškia vyrams, bet kartais gali pasitaikyti ir moterims. Ją galima atpažinti iš paraudusios nosies, išvešėjusių audinių, susidariusių mazgelių ir kitų odos nelygumų.
     
  • Riebalinių liaukių hiperplazijos rožinė pasireiškia odos sustorėjimu, nelygumų susidarymu, išsiplėtusiomis poromis, raudoniu. Ji labai dažnai pasireiškia kartu su rinofima ir apima nosį, kaktą, smakrą, skruostus ir net ausis.
     
  • Okularinė rožinė paveikia akis. Pacientai skundžiasi odenos, skaidulinio akies obuolio dangalo skausmu, deginimu, dilgčiojimu, išryškėja kraujagyslės. Okularinė rožinė sukelia pasikartojančius akies voko uždegimus (blefaritą), akies juginės uždegimus (konjunktyvitą) ir akies rainelės uždegimus (iritą). Ligai neigiamą įtaką turi akių makiažas, kuris sustiprina simptomus bei paskatina uždegiminius procesus.
     

princese-diana Princesė Diana viena iš garsių žmonių, sirgusių rožine

 

Rožinės pacientams ramybės neduoda klausimas: kokios priežastys sukelia šią sudėtingą ir nemalonią ligą? Aiškaus atsakymo nėra. Pastebima, kad anksčiau rožinės sukėlėjais laikyti faktoriai, tokie kaip alkoholis ar odos jautrumas, tiesiog blogina rožinės būklę, bet nėra jos atsiradimo kaltininkai. Naujausios teorijos teigia, kad rožinę sukelia įgimti ar įgyti kraujagyslių struktūros ar funkcijų sutrikimai. Manoma, kad didelę įtaką gali turėti UV spinduliai, nes rožinė daugiausiai pastebima tarp šviesios odos savininkų (4). Rožinę gali sukelti ir virškinamojo trakto, endokrininės bei nervų sistemos sutrikimai, taip pat imuniteto susilpnėjimas. Viena teorija teigia, kad rožinę gali sukelti plaukų folikuoluose gyvenančios erkutės Demodex folliculorum ir Demodex brevis, kurios atsakingos už uždegiminius procesus ir kitus rožinės simptomus. Kadangi natūraliai odoje gyvenančių erkučių skaičius padaugėja su amžiumi, kaip ir rožinės atvejų, gali būti, kad šie „odos gyventojai“ sukelia nemalonią ligą. Tačiau trūksta daugiau įrodymų. Gali būti, kad odos erkutės tėra dar vienas faktorius, kuris yra rožinės paūmėjimo, bet ne atsiradimo kaltininkas.

Rožinė neatskiriama nuo psichologinio diskomforto, kuris sukelia nepasitikėjimą savimi, stresą, gyvenimo kokybės prastėjimą ir, ironiška, rožinės ūmėjimą. Taigi, pagaliau atėjo laikas svarbiausiai ir aktualiausiai pasakojimo apie rožinę daliai: kaip ją gydyti? Vieno ir veiksmingo gydymo nėra, tačiau yra ne vienas būdas, kuris gali žymiai pagerinti odos būklę. Gydymas pareikalaus kantrybės bei... pokyčių. Tik kompleksinėmis priemonėmis galėsite padėti odai ir užkirsti kelią ligos paūmėjimui, tad reikės ne tik tinkamai rūpintis oda, bet ir koreguoti gyvenimo įpročius. Tačiau apie viską nuo pradžių.

Rožinės gydymo metodai:

  • Lazeris ir kiti šviesą spinduliuojantys įrenginiai. Pradėkime nuo pačio veiksmingiausio būdo gydyti rožinės pažeistą odą – lazerio procedūrų. Nors tai be abejonės pats brangiausias gydymo būdas, bet kartu ir pats efektyviausias. Lazerių ar intensyvios impulsinės šviesos procedūros padeda panaikinti išsiplėtusių kraujagyslių tinklą, sumažina poras, panaikina raudonį ir odos sustorėjimą bei nelygumus (5).
     
  • Geriami ir tepami antibiotikai. Gydymas antibiotikais veiksmingiausias sergant papulopustuline rožine, bet gydytojo gali būti skiriami esant ir kitoms rožinės formoms. Dažniausiai yra taikomas kombinuotas gydymas tetraciklino piliulėmis ir metronizadolio tepalais. Odos būklė žymiai pagėrėja, bet reikalingas ilgas gydymas, kuris kelia bakterijų atsparumo riziką, todėl gydytojų vertinamas prieštaringai.
     
  • Azelainė rūgštis. 2002 metais JAV maisto ir vaistų administracija patvirtino lengvos rožinės gydymą azelaine rūgštimi. Keletas sėkmingų tyrimų parodė, kad azelainė rūgštis veiksmingai mažina rožinės simptomus, kai yra naudojama kartu su metronizadolio tepalu, kitas tyrimas parodė, kad ir naudojama viena, ji ne mažiau veiksminga, bet geriau toleruojama nei metronizadolis. Šiuo metu ji laikoma viena saugiausių ir veiksmingiausių rožinės gydymo priemonių (6).
     
  • Tepalai su retinoidais. Nors trūksta tyrimų, kurie patvirtintų vitamino A naudą rožinės kamuojamai odai, bet, pasitarus su dermatologu, šį variantą galima išbandyti. Tepalai su retinoidas skatina odos atsinaujinimą, mažina uždegimus, koreguoja odos spalvą ir gerina tekstūrą. Reiktų atkreipti dėmesį, kad vitaminas A taip pat pasižymi pašaliniu poveikiu: gali dirginti, sausinti ir alergizuoti, tokiu atveju gydymą reikia nutraukti.
     
  • Niacinamidas. Dar vienas vitaminas, apie kurio naudą rožinės pacientams galima rasti daug žadančios informacijos, gaila, bet, apmaudu, tyrimais ji nėra pagrįsta. Buvo atliktas nedidelis eksperimentas (7) su rožinės pacientais, trukęs 4 savaitės: savanoriai 2 kartus per dieną naudojo drėkinamąjį kremą su niacinamidu ir jų apsauginis odos berjeras sustiprėjo, o drėgmės kiekis padidėjo. Vitamino B3 forma taip pat verta dėmesio, nes ji kur kas švelnesnė odai nei retinoidai, nors pasižymi panašios savybėmis: skatina odos atsinaujinimą, mažina uždegimus, šviesina odą ir gerina tekstūrą. Nors niacinamidas rožinės negydo, bet gali palengvinti simptomus.
     
  • Salicilo rūgštis. Kai Paula Beogun savo internetinėje svetainėje pareiškė nuomonę, kad salicilo rūgštis naudinga rožinės kankinamai odai, kilo didžiulė prieštaravimų banga, į kurią įsitraukė net specialistai. Kritikai teigė, kad jautriai odai pilingų negalima naudoti, salicilis gali dirginti, o keratolitinis poveikis tik pabloginti odos būklę. P. Beogun nuomonė buvo priešinga. Pasak jos, salicilo rūgštis, kuri yra gaunama iš aspirino, gali ne tik pagerinti odos tekstūrą ir spalvą, bet ir nuraminti uždegimus, paraudimą ir tinimą. Kol kas nė viena nuomonė nėra paremta moksliniais tyrimais, tačiau JAV nacionalinė rožinės asociacija savo tinklalapyje pažymi, kad „salicilo rūgštis nėra laikomas rožinės sukėlėju ar odos dirgikliu, remiantis pacientų apklausomis“ (8). Ne viena klinika pasaulyje ir Lietuvoje būtent rožinės pacientams siūlo salicilo rūgšties pilingus ir demonstruoja daug žadančius rezultatus nuotraukose. Labiausiai toks gydymas tinka populopustulinei rožinei ir rinofimai.
     
  • Kosmetika. Daugybė dermatologinių kosmetikos priemonių suteikia pirkėjams klaidinančių lūkesčių, kad gali išgydyti rožinę. Netikėkite tokiais pažadais, nes tai paprasčiausiai neįmanoma. Tinkamai parinktos kosmetikos priemonės gali pagerinti odos būklę ar pristabdyti ligos progresavimą, bet negali stebuklingai panaikinti pokyčių, kurie formavosi keletą metų. Pagrindinė užduotis renkantis kosmetikos priemones yra rasti tokias, kurios nepakenktų rožinės kankinamai odai: sausinantys ir dirginantys ingredientai yra didžiausi pažeistos odos priešai, todėl kiekviena naudojama priemonė turi būti be alkoholio, hamamelio, mentolio, eukalipto (9) ir kitų kvapniųjų aliejų, kvepalų bei kitų odos dirgiklių. Nepasitikėkite užrašais „skirta jautriai odai“ , „hipoalergiškas“ ir pan., tikrinkite kiekvienos priemonės ingredientus ir rinkitės tik pačias švelniausias sudėtis.
     
  • Gyvenimo būdas. Sergantys rožine jaučia, kad ligą provokuoja įvairūs veiksniai, susiję su gyvenimo įpročiais. Pavyzdžiui, sergant rožine labai svarbu saugoti odą nuo karščio ir šalčio. Vasarą būtina patikima apsauga nuo UV spindulių bei patartina nesidegdinti ir nesikaitinti saulėje. Žiemą veidą būtina saugoti nuo šalčio ir vėjo ne tik kremais, bet ir mechaniškai – aukštu kalnieriumi, šaliku ar kitais uždangalais. Liūdnos naujienos pirčių ir saunų mėgėjams – jų būtina atsiakyti. Taip pat rožinę neigiamai veikia karštas maistas ir gėrimai, abai aštrus maistas, alkoholiniai gėrimai. Rosacea.org atlikta apklausa parodė, kad atsisakius ar sumažinus alkoholio, rožinės simptomai sumažėjo net 90 proc. pacientų (10). Ta pati apklausa parodė, kad rožinės būklę labiausiai blogina raudonas vynas (76 proc.), baltas vynas (56 proc.), alus (41 proc.),  degtinė ir likeriai (33 proc.).

Šaltiniai ir nuorodos:

(1) Rosacea.org

(2) J. Wilkin, M. Dahl, M. Detmar, L. Drake, A. Feinstein, R. Odom, F. Powell, Standard classification of rosacea: Report of the National Rosacea Society Expert Committee on the Classification and Staging of Rosacea, J Am Acad Dermatol. 2002 Apr;46(4):584-7.

(3) Ten pat.

(4) Ten pat.

(5) A. P. Weinkle, V. Doktor, J. Emer, Update on the management of rosacea. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. 2015;8:159-177. doi:10.2147/CCID.S58940.

(6) Rožinės gydymas azelaino rūgštimi, Lietuvos gydytojo žurnalas, 2012, Nr. 8

(7) Z. D. Draelos, K. pertek, C. Berge, Niacinamide-containing facial moisturizer improves skin barrier and benefits subjects with rosacea, Cutis. 2005 Aug;76(2):135-41.

(8) Rosacea.org

(9) Ten pat.

(10) Ten pat.

app.Komentarai

  1. Sveiki,man nustatė veido erkutę rožinę,šiuo metu labai pablogėjo veidą išbėrė smulkiais spuogeliais, niežti.Patarkit kaip sumažinti bėrimą ką naudoti,esu jau nevilty.Ačiū
  2. Labas rytas. Labai daug naudingos informacijos apie šią ligą. Man ši problema yra paakių srityje, gydytojas paskyrė tepalą su antibiotiku Fucidin 20 mg. Pasitepu atrodo jau praeina, ir staiga vėl parausta patinsta, degina, peršti. Gal galėtumėt patarti kaip galima įveikti šią problemą?
  3. Labai informatyvus straipsnis, ačiū, kad dalinatės!
  4. Puikus straipsnis.Man pripazino rozine,bet man tinsta veidas,gal galite man ka nors patarti.
  5. Sveiki, ar galetumete parekomenduoti priemones veido odai su rozine (prausikli, krema)?
  6. Puikus straipsnis,naudinga informacija.Dėkui Jūsų komandai.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.