BLOGas

RŪGŠČIŲ PRADŽIAMOKSLIS

4

Nors už lango pilka ir niūru, tai labai geras metų laikas į odos priežiūrą įtraukti rūgštis. Veido odos neveikia tiesioginiai saulės spinduliai, tad nereikia baimintis pagrindinio rūgščių sukeliamo neigiamo poveikio - pigmentinių dėmių.

Ar prisimenate istoriją apie Kleopatrą, kuri naudodavo rūgštų asilės pieną (pastarajame gausu pieno rūgščių) grožio procedūroms, siekdama švelnios, sveikos ir sudrėkintos odos. Kaip gerai, kad šiais laikais nereikia maudytis piene, nes kosmetikos produktų su rūgštimis apstu. Pirmiausia, išsiaiškinkime, kam reikalingas cheminis odos šveitimas?

Su amžiumi nuo tiesioginių saulės spindulių ir kitų vidinių bei išorinių veiksnių mūsų oda lėčiau valosi, tampa sausa, papilkėjusi, išryškėja poros, raukšlelės, oda praranda elastingumą. Cheminis odos šveitimas yra skirtas tam, kad pašalintume susikaupusių negyvų odos ląstelių sluoksnį, paskatintume naujų gamybą ir leistume atsiskleisti sveikai ir gražiai odos tekstūrai.

Yra trys rūgščių tipai:

  • alfa hidroksidinės (AHA),
  • beta hidroksidinės (BHA),
  • polihidroksidinės.

Šį kartą aptarsiu alfa ir beta grupės rūgštis, kurios yra plačiai naudojamos šiuolaikinėje odos priežiūroje. Kuo jos skiriasi? Pagrindinis skirtumas: AHA tirpsta vandenyje, o BHA - riebaluose.


AHA rūgštys ir jų rūšys

Alfa hidroksidinės rūgštys yra tirpios vandenyje ir daugiausiai veikia odos paviršiuje. Šio tipo rūgštys yra pakankamai švelnios, todėl tiks sausos ir jautresnės odos savininkėms, kadangi jos šveičia švelniai ir padeda sulaikyti drėgmę. Jeigu niekada nenaudojote rūgščių savo odos priežiūroje, patartina pradėti odą pratinti būtent nuo AHA tipo rūgščių. Veido odą galite pripratinti naudojant AHA rūgštis nuo vieno karto per savaitę, po truputį didinant naudojimo dažnį iki kelių kartų per savaitę.


AHA tipo rūgštys yra aptinkamos daugelyje įprastų maisto produktų ir augalų, tačiau daugumoje odos priežiūros produktų yra naudojama sintetinė rūgščių forma, nes jos lengviau stabilizuojamos ir yra veiksmingesnės.

AHA rūgščių tipai dažniausiai aptinkami veido priežiūros produktuose:
- Glikolio rūgštis (gaunama iš cukranendrių). Glikolio rūgštis yra viena aktyviausių, jos mažos molekulės prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius ir skatina odos ląstelių regeneraciją, kas puikiai tiks brandžiai odai, kurios ląstelių atsinaujinimo procesas yra sulėtėjęs.
- Pieno rūgštis (gaunama iš pieno produktų). Pieno rūgštis, kurios koncentracija siekia 2% drėkins veido odą, o koncentracijos nuo 5% iki 10% yra naudojamos cheminiam odos šveitimui.
- Citrinų rūgštis. Atminkite, kad ši rūgštis gali dirginti veido odą, kadangi jos pH yra labai žemas (2,2). Nors ją galima sutikti kai kurių natūralių produktų sudėtyje, kur atlieka negyvų odos ląstelių šalinimo funkciją, ji nėra rekomenduojama odos priežiūrai.
- Obuolių rūgštis. Ji gaunama iš neprinokusių obuolių. Tai gana švelni rūgštis, dažnai naudojama nedidelėmis koncentracijomis tonikuose, odos valikliuose, kad šiek tiek paskaistinų odą. Pastaruoju metu ji įgauna vis daugiau populiarumo šiuolaikinėse kosmetikos priemonėse. 


BHA rūgštys ir jų rūšys


Beta hidroksidinės rūgštys yra riebaluose tirpios rūgštys, tai reiškia, kad jos gali suskaidyti riebalus, prasiskverbti į giluminius odos sluoksnius (apie 4mm). BHA tipo rūgštys valo užsikimšusias veido poras, mažina riebalų išsiskyrimą, skatina naujų odos ląstelių atsinaujinimą. BHA rūgštys pasižymi antibakterinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Šio tipo rūgštys bus naudingos toms, kurios turi riebią ir į aknę linkusią veido odą.


BHA tipo rūgštys:

- Salicilio rūgštis. Gali būti išgaunama iš baltojo gluosnio arba gaunama sintetiniu būdu. 
- Citrinų rūgštis (gali būti AHA ir BHA, priklausomai nuo formuluotės).


SVARBU: Cheminių šveitiklių pH balansas


Cheminiai pilingai geriausiai veikia esant žemam pH, rekomenduojamas intervalas nuo 3 iki 4,5. Žemiau 3 produktas bus per rūgštus ir gali sukelti dirginimą ar net cheminius nudegimus; virš 4.5, produkto veiksmingumas gerokai sumažėja. Pasitepus rūgštine priemone niekada neskubėkite naudoti kito produkto, nes jo pH sumažintų rūgščių veiksmingumą (2).

 

Kaip teisingai derinti AHA ir BHA tipo rūgštis?


Rūgštis galima naudoti: po vieną, pakaitomis ir net abi iš karto. AHA rūgštis rinkitės, jei norite paskaistinti veidą, pašviesinti pigmentines dėmes, raudonas dėmeles po žaizdelių ar sumažinti smulkių raukšlelių tinklą. BHA rūgštis rinkitės, jei kankina užsikimšusios poros, balti ar juodi inkštirai, spuogeliai, įaugantys plaukeliai. Siekiant įvairiapusio poveikio naudoti AHA ir BHA pakaitomis arba kartu. Tam, kad produktai veiksmingai atliktų savo darbą labai svarbu juos teisingai derinti. Derinimas turi būti atsargus ir strategiškas, nes tai kas tinka man, gali netikti jums.


Pagrindinė taisyklė yra ta, kad ant švaraus veido reikia pradėti nuo produktų, kurie turi lengvą tekstūrą ir taip pat atsižvelgti į jų pH balansą. Pradedam tepti rūgštis nuo tų, kurios turi žemiausią pH. Jeigu naudojate vitaminą C, jis turi būti tepamas pirmasis, kadangi jo pH yra iki 3,5, o toliau yra naudojama BHA ir paskutinė AHA rūgštis. Taip pat galite kaitalioti rūgštis kiekvieną savaitę. Vieną savaitę vieną kartą per dieną naudokite AHA, kitą savaitę atlikite tą patį, bet su BHA rūgštimis. Kitas variantas: ryte naudokite, tarkim, AHA rūgštis, o vakare BHA. Jeigu naudojate rūgštis nepamirškite savo veido drėkinti, nes oda gali sparčiau sausėti. Tam puikiai tinka porų nekemšantys aliejai tokie kaip erškėtrožių sėklų aliejus, kanapių sėklų aliejus, aviečių sėklų aliejus ir skvalenas.

SVARBU: Visais atvejais naudami rūgštis nepamirškite UV apsaugos. Naudojant rūgštis oda tampa kur kas jautresnė saulės spinduliams, tad lengviau nudegti, greičiau gali atsirasti strazdanų ar net pigmentinių dėmių. 


P.S šiame straipsnyje dažnai kartojau žodį pH balansas. Aš jį matuoju namų sąlygomis pH
juostelėmis. Jomis tikrinu ne tik rūgščių pH, bet it kitų veido produktų.

 

Straipsnio autorė: Karolina Scientifica iš Instagram: skincare_apžvalgos skincare_apzvalgos's profile picture

"Oda yra didžiausias mūsų organas, kuris reikalauja ypatingos priežiūros. Labai svarbu suprasti odos biologiją ir jos funkcijų chemiją, kad nustatytume merodus, pagal kuriuos odos priežiūra tikrai veiktų. skincare_apžvalgos yra "Instagram" profilis, kuriame pateikiamas sąžiningos kosmetikos apžvalgos, paremtos mokslu, bet pateikiamos be mokslinio žargono, kad būtų suprantama". 


Šaltiniai:
(1) Rendl M, Mayer C, Weninger W, Tschachler E. Topically applied lactic acid
increases spontaneous secretion of vascular endothelial growth factor by human
reconstructed epidermis. Br J Dermatol. 2001;145(1):3–9.
(2) Pierard GE, Nikkels-Tassoudji N, Arrese JE, Pierard-Franchimont C, Leveque JL.
Dermo-epidermal stimulation elicited by a beta-lipohydroxyacid: a comparison
with salicylic acid and all-trans-retinoic
acid. Dermatology. 1997;194(4):398–401.
(3) Skincity.(2018).[image]. Available from https://skincity.com/skin-guide [Accessed
5 December 2018]

 

app.Komentarai

  1. Sveiki, įsigijau veido prausiklį, kurio pagrindinė veiklioji medžiaga - glikolio rūgštis. Iškilo klausimas, kokios sudėties derėtų rinktis veido kremą, kad medžiagos tarpusavyje "nesusipjautų"?
  2. Rūgštis naudoti galima, tačiau atsakingai ir nepersistengiant. Geriausia būtų jas naudoti vakare, o iš ryto naudoti ne SPF30, o kaip tik SPF50 apsaugą ir stengtis nedeginti veido, būti pavėsyje ar dėvėti skrybeles. Būtų tobula jas naudoti ne kiekvieną dieną, o pvz kelis kartus savaitėje, jeigu tos priemonės rūgščių koncentracija yra didelė.
  3. Aš vasaros metu nenustoju pilnai naudoti rūgščių. Pasilieku pačias švelniausias ir naudoju 1-2 kartus per savaitę ir kiekvienà dieną naudoju spf 30-50.
  4. Atradau sau veiksmingų rūgštinių priemonių, tačiau ateina vasara ir kaip ten bebūtų norėčiau šiek tiek įdegti. Ar galima naudoti rūgštis vasarą, ar visai nerekomenduojate? Ar galima naudoti rūgštines priemones, bet būtinai su bent jau SPF 30? Ar geriau tiesiog paslėpti jas iki rudens?

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.