• BLOGas

  PLIKIMAS

  0

  Kas yra plikimas? 

  Plikimas kitaip alopecija – dalinis arba visiškas plaukų iškritimas. Jis įvyksta, kai sutrinka plaukų ataugimas dėl per didelio plaukų slinkimo ir pablogėjusio jų ataugimo. Toks plaukų slinkimas sukelia nuplikimą.

  Kaip atpažinti plikimą?

  Plaukų slinkimą galima atpažinti iš plaukų retėjimo, didesnio plaukų kiekio išslinkimo, retėjančių plaukų smilkiniuose ir silpnėjančių plaukų viršugalvyje, viso kūno plaukų slinkimo, sausų, lūžinėjančių plaukų, suplonėjusių neblizgių plaukų ir galvos odos sausumo.

  Kokios plikimo priežastys?

  Dažniausia nuplikimo priežastis - androgeninis plikimas. Tai vyriškų lytinių hormonų testosterono sukeltas vyrų ir net moterų plikimas. Dažnai pastebima androgeninė vyrų alopecija - dažniausia vyrų nuplikimo priežastis, kuri sudaro apie 95 proc. visų nuplikimo atvejų. Vyriškas plikimas gali prasidėti  po brendimo iškart, ar po brendimo praėjus 3-7 metams. Dažniausiai smarkus plikimas pastebimas vyrams po 19, moterims po 30 metų. Ankstyvieji plikimo požymiai – tai retėjantys plaukai smilkiniuose ir silpnėjantys plaukai viršugalvyje. Pirmasis plaukų retėjimas kaktos šonuose pastebimas pas daugumą subrendusio amžiaus vyrų, o tolimesnis plikimas progresuoja tik daliai šių vyrų. Androgeniniam vyrų plikimui įtaką daro trys veiksniai – genai, amžius ir stimuliuojamasis androgenų poveikis. Šis plikimas atsiranda dėl paveldėtos plauko folikulo savybės labai stipriai reaguoti į normalų kraujyje esančių androgenų kiekį. Genetiškai paveldėti plaukų folikulai traukiasi trumpindami plaukų augimo fazę  ir pailgindami poilsinę fazę. Pamažu plaukai tampa plonesni, gležnesni, greičiau iškrenta ir pagaliau nustoja augti.

  Taip pat paminėtinas lizdinis plikimas, grybelio infekcijos ir vaistų - kontraceptikų, beta blokatorių, cimetidino sukeltas plaukų slinkimas. Kartais plinkama ir dėl vidaus ligų - ypač sergant endokrininėmis ligomis, policistinių kiaušidžių sindromu, plauko struktūros anomalijų, trichotilomanijos - liguisto potraukio išpešti plaukus ir paveldimų ligų. Nuplikti galima dėl nudegimų rūgštimis ar šarmais, terminio pažeidimo, sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis - sklerodermija, raudonąja vilklige, dermatomiozitu, infekcinėmis odos ligomis - karbunkulais, furunkulais.
    

  Plikimo gydymas

  Deja, net 21 amžiuje nėra išrastas vaistas genetiniam plikimui gydyti. Plikimą galima tik pristabdyti. Pradedant stabdyti plikimą būtina išsiaiškinti jo tikrą priežastį, jis gali būti ir dėl įvairių odos ligų, tuomet būtina pradėti nuo jų gydymo.
  Plikimo gydymo praktikjoje plikimas gali būti šiek tiek stabdomas preparatu Kerastase. Kerastase sudėtyje yra amineksilo. Jis trukdo aplink plauko folikulą susikaupti kolagenui, kuris sudaro kliūtis į plaukus patekti maisto medžiagoms. Taip pat plikimas yra gydomas ir Minoksidilu - vaistu nuo aukšto kraujo spaudimo. Vyrų alopecija taip pat gydoma vaistu Propecija. Propecijoje esanti medžiaga Finasteridas yra antiandrogenas, vartojamas gydant prostatos padidėjimą. Jis taip pat skatina plaukų augimą. Vartojant šį vaistą, plaukų slinkimas sumažėja net 80 procentų. Tačiau staiga nustojus vaistą vartoti, plikimas tampa itin spartus. Be to, antiandrogenai gali turėti neigiamos įtakos erekcijai, gali padidėti krūtys ir t.t. 

  Šiuo metu tampa vis populiaresnis plaukų persodinimas. Kad persodinimas būtų sėkmingas reikia, kad nenuplikusioje odoje plaukai būtų pakankamai stori ir tankūs ir paėmus dalį jų persodinimui nebūtų žymu. Procedūrą galima atlikti, kol pacientas dar nėra visiškai nuplikęs. 

  Plačiau apie plaukų slinkimą skaitykite odos ligų aprašyme PLAUKŲ SLINKIMAS.

  Panašios odos ligos:

  ​​​​​​​ ​​​​​​​

   

  Labai laukiame jūsų komentarų!


  Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.