BLOGas

ALOPECIJA

0

Kas yra alopecija?

Tai plaukų slinkimas ir jų netekimas, dažniausiai paveikiantis dalies ar viso skalpo plaukuotumą, o kartais ir viso kūno. Alopecija būdinga įvairaus amžiaus žmonėms, tiek moterims, tiek vyrams.

Kaip atpažinti alopeciją?

Plaukų išslinkimas paukaušyje arba susiformavę nuplikę plotai skalpo, barzdos, antakių srityse. Plaukai gali slinkti pamažu arba greitai. Alopecijos paveiktas vietas gali niežėti, kankinti skausmas - ypač prieš plaukų iškritimą. Sunkesniais atvejais alopecija paveikia ir visos skalpo odos ar viso kūno plaukuotumą. 

Kokios alopecijos priežastys?

Pagrindinė priežastis yra tam tikri sveikatos sutrikimai: skydliaukės ligos, galvos infekcijos, odos randėjimą skatinančios ligos, taip pat autoimuninis sutrikimas, kai organizmas pats puola plaukų folikulus. Manoma, kad polinkis į alopeciją gali būti paveldimas. Liga gali pasireikšti paauglystėje, nėštumo ar menopauzės metu dėl lytinių hormonų pokyčių. Plaukų netekimą gali lemti ir vaistai: chemoterapija, medikamentai depresijos, širdies, aukšto spaudimo, artrito gydymui. 

Kiti alopeciją skatinantys veiksniai:

  • nepakankama mityba;
  • stresas;
  • svorio neteikimas;
  • infekcijos;
  • plaukų alinimas rišant ir formuojant plaukus bei naudojant netinkamas plaukų priemones.

Ligos eiga

Plaukai slenka pamažu arba greitai. Pacientai pastebi neįprastai gausų plaukų slinkimą arba jau išplikusias zonas. Alopecijos apimtas zonas gali kankinti niežulys arba skausmas. Gydytojas siekdamas išsiaiškinti ligos priežastis ir skirti tinkamą gydymą skirs tyrimus: bus tiriamas paciento kraujas, plauko struktūra, gali būti atliekama biopsija. Alopecija sukelia didelį emocinį diskomfortą, tad gali prireikti ir psichologinės pagalbos. Pacientams labai svarbus artimųjų ir aplinkinių palaikymas.

Alopecijos gydymas

Pastebėjus, kad plaukų slinkimas neįprastai pagausėjo ar atsirado išplikusių zonų - būtina kreiptis į gydytoją. Kai kuriais atvejais plaukai gali ataugti ir be medicininio gydymo, bet medikamentai gali slinkimą sustabdyti. Dažnai skiriami antigrybeliniai ir antibakteriniai vaistai, gali būti skiriami geležies papildai ar hormonų pusiausvyrą reguliuojantys vaistai. Jei medikamentinis gydymas nepadeda yra atliekama plaukų persodinimo operacija. 

Panašios ligos:

 

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.