BLOGas

PERIORALINIS DERMATITAS

6

Kas yra perioralinis dermatitas? 

Perioralinis dermatitas – tai ūminė, uždegiminė veido odos liga, kuriai būdingi bėrimai aplink burną ir akis, o esant ūmesnei ligos formai, pasireiškia ir kitose veido srityse. Perioralinis dermatitas atrodo tarsi nelygus arba žvyneliais padengtas odos bėrimas. Atsiradus mažoms raudonoms dėmelėms, odoje vyksta uždegimas. Pažeistos odos vietos tampa skausmingos, jautrios lietimui ir gali šiek tiek niežėti. Jeigu perioralinis dermatitas nėra gydomas, jis gali išplisti po visą veidą. Šia liga dažniausiai suserga jaunos moterys arba vaikai. Perioralinis dermatitas yra dažniau lokali liga, nepaliečianti kitų kūno dalių, todėl ji nėra pavojinga gyvybei. Kadangi uždegimas yra lėtinis, todėl gali sukelti psichologinių ir emocinių problemų dėl uždegiminės veido odos vaizdo.

Kaip atpažinti perioralinį dermatitą?

Perioralinis dermatitas pasireiškia raudonu nelygiu bėrimu aplink burną arba nosies raukšles. Kartais atsiranda bėrimai po akimis, ant kaktos ar smakro. Maži rausvi iškilimai kartais gali būti pripildyti skysčių ar net pūlių ir neretai primena įprastus paauglystės spuogus. Bėrimai gali būti deginantys ir niežtintys, tačiau dažniausiai juntamas tempimo jausmas bėrimų srityse. Dažniausiai oda aplink burną  parausta, joje galima matyti daugybinės kelių milimetrų dydžio raudonos spalvos papules, mazgelius ar pūlinėlius. Bėrimo elementai gali susilieti ir išplisti į skruostų ar vokų odą. Ligą svarbu gydyti, nes ji taps lėtine. 

Kokios perioralinio dermatito priežastys?

Perioralinio dermatito priežastys yra nuolatos tikslinamos. Kartais ši liga atsiranda naudojant lokaliai tepamus steroidinius hormonus, dažniausiai skiriamus kitų odos ligų gydymui. Taip pat nustatyta, kad tam tikri veido kosmetikos ingredientai, tokie kaip petrolatas ar parafinas gali gerokai pasunkinti perioralinio dermatito eigą. Manoma, kad ligos atsiradimui didelę reikšmę turi  per dažnas kosmetinių drėkinamųjų kremų ir makiažo priemonių naudojimas, floruota dantų pasta, UV spinduliai ar hormoninių kontraceptikų vartojimas, kortikosteroidų naudojimas bei grybelinės odos infekcijos. Galbūt turi įtakos bakterijos, balkšvagrybiai, plaukų maišelių erkės. Liga dažniau pasireiškia žmonėms turintiems labai riebią arba itin sausą odą. 

Kitas perioralinio dermatito veiksnys

Kartais saulės kremų naudojimas taip pat pasunkina šios ligos eigą, ypač šiltuose ir drėgnuose kraštuose. 

Ligos eiga

Iš pradžių atsiranda pavienių ar susigrupavusių 1-2 mm skersmens raudonų folikulinių papulių, vėliau – papulių/pūlinėlių. Bėrimai gali tęstis ilgai, o išnykę po kurio laiko vėl kartotis. Tai sukelia didelį psichologinį diskomfortą dėl veido estetinio vaizdo. Liga dažniausiai pasireiškia aplink nosį ir burną, tačiau kartais bėrimai atsiranda kaktos, smakro srityse ar po akimis. Retesniais atvejais būdingas granuliominis perioralinis dermatitas. Juo sergant bėrimai pasidaro didesni, įgauna gelsvą atspalvį.

Perioralinio dermatito gydymas

Perioralinio dermatito gydymas reikalauja daug kantrybės -  liga vargina dėl neestetinio vaizdo ir  šios ligos gydymas gali būti labai ilgas. Svarbu nustatyti, kas sukėlė bėrimą -  nevartoti kosmetinių drėkinamųjų kremų, vengti makiažo priemonių, dantų pastos su fluoru. Jeigu ligą sukėlė geriami ar vietiniai hormoniniai vaistai, būtina kuo skubiau nutraukti jų naudojimą. Gydant perioralinį dermatitą skiriami išoriškai naudojami įvairūs kremai, tepalai pagaminti neriebaliniu pagrindu ir kurių sudėtyje yra cinko, kalcio ar kitų aktyvių medžiagų. Tai gali būti vietiniai tepami antibiotikai - metronidazolis ar eritromicinas. Jeigu vietinis gydymas neefektyvus, skiriami geriamieji antibiotikai - doksaciklinis, tetraciklinas. Sergant perioraliniu dermatitu, reikia vengti tepamų steroidinių hormoninių preparatų. Veido odą patartina saugoti nuo saulės, karščio ir vėjo. Visi šie veiksniai gali pasunkinti ligos gydymą.

 

Panašios odos ligos:

 

 

app.Komentarai

  1. Rima ,as ir gydausi nuo sio dermatito,jau pas kelis privacius dermatologus lankausi,vis kitus tepalus israso ir negereja o plinta,tik suprakaituoju ir vel daugeja,ypaci nakciai tie su riebalais,net megsti negaliu atrodo ir nuo siulu pradeda perseti....gal patarsite koki kita tepala....
  2. Sveiki, gydžiausi perioralinį dermatitą paskirtais vaistais (Travocort, po to ichtiolo su zinku tepalą), buvo jau pagerėjusi oda. Bet staiga prireikė skubios med.pagalbos, darė KT, su kontrastine medžiaga. Kitą dieną vėl atsirado ant veido aplink burną paraudimų, o po kelių dienų vaizdas buvo siaubingas, blogesnis negu iki gydymo. Ar gali būti, kad rentgeno spinduliai ar kontrastinė medžiaga išprovokavo perioralinio dermatito atsinaujinimą? Ir šiaip nuo ko jis buvo atsiradęs iki šiol nežinau - esu tokio amžiaus, kad nei hormoninių kontraceptikų, nei pavojingų makiažo priemonių nevartoju, net dantų pastą renkuosi be fluoro. Pastebėjau, kad perioralinis dermatitas pasireiškė po sudėtingo dantų protezavimo, po ilgalaikių procedūrų (implantavimas ir t.t.). Jau prarandu viltį išsigydyti šią ligą... Laima
  3. Kovoju su šia liga maždaug 15 metų. Kelis mėn. jaučiu pagerėjimą, ir tam nereikėjo eilinį syki vartoti antibiotikus, tiesiog nusprendžiau ieškoti kito sprendimo būdo. Visiškai atsisakiau kramtomos gumos, jūros gėrybių ir dalinai kiaušinių (nevalgau grynų keptų, virtų, kai įmaišyta į patiekalus valgau). Išmečiau visas dušo žele, šampūnus, kuriuose yra sodium laureth sulphate. Veidą prausiu distiliuotu vendeniu su trupučio cintrinos sulčių. Po to nuvalau vatos tamponeliu apipurkštu terminiu vandeniu ir užlašintais keliais lašiukais peroksido vandenilio. Viskas :) jokių kremų, laikinai jokios kosmetikos, jokių brangių tepaliukų, ar prausiklių, tik tiek reikėjo kad oda taptų švari :)
  4. juk parase pavadinima,dar mazai?.Gal i namus atvezti?Tai zioplu buna....
  5. labia noreciau suzinoti kur as galeciau gauti si tepaliuka
  6. Šia liga sirgau prieš 25 metus. Apžiavau pas visus Lietuvos gydytojus ir visas esančias raganas. Leidausi vaistus į raumenis ir į veną, ir išbandžiau visus tepaliukus. Pusseserė studijavo mediciną, ir nuvedė mane pas jai desčiusią profesorę Geromantą Balevičienę. Jinai mane pamačiusi, net nufotogravo. Pasakė, kad veide gyvena erkutė ir atopinis dermatitas. Išgydė mane vieninteliu tepaliuku, kurio Lietuvoje net nėra pirkti. Tepaliuko pavadinimas "KLINOXID". Mano tepaliukas buvo vokiškas, bet jo yra ir JAV. Man atrodo, šis vaistas Lietuvoje, įtrauktas į neleidžiamų vaistų sarašą. Išgyjau kažkur per mėnesį, ir ši liga nepasikartoja jau 25 metus. Šiuo metu ant veido neturiu nei vieno spuogelio, nei randelio. Turiu idealią veido odą, ir niekas negali patikėti, kad sirgau šia liga. Kaip susirasti šį vaistą, sugalvokite patys. Sekmės!

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.