BLOGas

Nėštumas ir kosmetika: aiškiai ir be panikos

3

Atsakomybė už naują gyvybę sukelia daugybę klausimų, vienas iš jų – ar galima naudoti kosmetiką ir kokius produktus geriausia rinktis? Nors patarėjų ir patarimų netrūksta, bet aiškių atsakymų kaip elgtis teisingiausia rasti labai sunku.

Kiekviena būsima mama jaučia didelę atsakomybę už naujos gyvybės sveikatą, todėl klausimas, kokią kosmetiką geriausia naudoti nėštumo metu, yra dažnas tarp „Kosmetikos DNR“ skaitytojų. Šiame straipsnyje neparašysiu nieko naujo – visus patarimus jau esu davusi, bet pasistengsiu surašyti aiškiai, ką besilaukiančioms moterims būtina žinoti naudojant kosmetikos priemones nėštumo metu.

Svarbiausias patarimas

Pirmas ir svarbiausias patarimas – stenkitės visada naudoti tokias priemones, kurios tiktų ir naudojimui nėštumo metu, t.y. domėkitės kosmetikos priemonių sudėtimis ir jei tik leidžia galimybės rinkitės kuo saugesnius produktus. Jei visada rūpinsitės tuo, ką naudojate savo odai, pastojus jausitės užtikrintai ir gerai žinosite, ką norite naudoti, o kokių priemonių geriau atsisakyti.

 

Kokių priemonių besilaukiančioms moterims naudoti negalima?

 
  • Retinoidai. Kalbant apie kosmetiką, besilaukianti moteris naudoti gali viską. Jokių draudžiamų priemonių ar ingredientų nėra. Tačiau to negalima pasakyti apie vaistus, skirtus gydyti odos ligas, pavyzdžiui, aknę. Antibiotikai su vitamino A formomis retinoidais negali būti vartojami prieš pastojimą (rekomenduojama 3-6 mėn.) ir nėštumo metu, nes šis vitaminas didina apsigimimų riziką (1,2,3). Kai kuriose šalyse dermatologai išrašo tokio pobūdžio vaistus tik įsitikinę, kad pacientė nesilaukia ir skiria kontraceptikų kursą. Lietuvoje tokios praktikos nėra ir informacijos apie vitamino A pašalinį poveikį labai trūksta. Dėl apsigimimų rizikos nėštumo metu taip pat  nereiktų naudoti receptinių tepalų su retinoidais ir, saugumo sumetimais, geriau atsisakyti kosmetikos priemonių, kuriose yra vitamino A formų (nors kosmetikoje leidžiamos tik labai nedidelės dozės). Tyrimų, kad retinoidai, naudojami odai, gali pakenkti vaisiui nėra, tad tai tik atsargumo priemonė.
 
  • Klindamicinas ir eritromicinas. Šios antibakterinės medžiagos taip pat naudojamos aknės gydymui didina apsigimtinų riziką (naudojant pirmąjį trimestrą). Naudoti negalima geriamų antibiotikų, bet saugumo sumetimais, geriau atsisakyti ir tepalų.

Kaip atpažinti vitamino A darinius vaistų ir kosmetikos etiketėse? Ieškokite pavadinimų:  isotretinoin, adapelene, tretinoin, retinoic acid, retinol, retinyl linoleate, retinyl palmitate
kosmetika-ir-nestumas

Kokių priemonių nėštumo metu naudoti nerekomenduojama?

 
  •  Priemonių su rūgštimis. AHA ir BHA rūgštys patenka į kraują ir dideli kiekiai gali sukelti nėštumo komplikacijų, ypač salicilo rūgštis (4). Specialistai sutaria, kad svarbiausia atsisakyti rūgštinių procedūrų, nes jų metu naudojamos didžiausios AHA ir BHA rūgščių koncentracijos, bet rekomenduoja nepiktnaudžiauti ir kosmetikos priemonėmis su rūgštimis.
 
  •  Odą šviesinančių priemonių su hidrokinonu. Nors tyrimų, kad ši medžiaga kenktų vaisiui, nėra, bet yra žinoma, kad net 35-45 proc. hidrokinono naudojamo odai patenka į kraują (3). Saugumo sumetimais šio ingrediento siūloma vengti.
 
  • Viskas, kas erzina, dirgina ar alergizuoja jūsų odą. Pasitaiko, kad priemonė dirgina odą, bet jos dekoratyvinės savybės mums patinka, kvepalai sukelia čiaudulį, bet vis tiek jų neatsisakome, produktas sukelia lengva alergiją, bet ją ignoruojame. Nėštumas yra geriausias laikas atsisakyti visų priemonių, kurios netinka jūsų odai.
kosmetika-nestumo-metu

Ko atsisakyti nėštumo metų galima, bet nėra būtina?

 
  • Nagų lakavimo. Nagų lakuose dažnai naudojami potencialiai nesaugūs ingredientai, tarp jų toksiškai kvėpavimo takus veikiančios medžiagos, nesaugūs pigmentai ar randama ftalatų. Vis dėlto didžiausią susirūpinimą kelia ne būsimos mamytės, kurios lakuojasi nagus, o besilaukiančios manikiūrininkės-pedikiūrininkės.
 
  • Kvepalų ir kvapniųjų medžiagų. Ne kiekviena kosmetikos priemonė turi kvepėti, bet gamintojai kvėpina net akių šešėlius. Kiekvieną dieną mus supa daugybė kvapniųjų medžiagų, o daugelis jų yra siejamos su alergijų pavojumi. Nėra jokių tyrimų, kurie rodytų, kad kvapniosios medžiagos gali didinti vaikų alergijos riziką, bet augantis alergiškų vaikų skaičius, verčia susimąstyti.
 
  •  Plaukų dažymo. Nėra jokių įrodymų, kad plaukų dažai neigiamai veikia vaisių. Tačiau plaukų dažai kelia alerginių reakcijų riziką, todėl plaukus dažyti reikia itin atsakingai: atlikti jautrumo testą, naudoti pirštines, dažyti plaukus gerai vėdinamose patalpose, nelaikyti plaukų dažų ilgiau, nei nurodyta instrukcijoje, nemaišyti skirtingų dažų, nenaudoti plaukų dažų antakių ar blakstienų dažymui (5). Kai kurie šaltiniai siūlo plaukų dažymo atsisakyti pirmąjį trimestrą.
 

Svarbiausia nepasiduoti panikai

Nesaugių cheminių medžiagų mūsų aplinkoje yra daugybė, bet tai nereiškia, kad jos neigiamai paveiks vaiko vystymąsi. Priešingai, dar pilve, vaisius jau pradeda prisitaikyti prie aplinkos, kurioje gyvens, o kartu ir prie nesaugių cheminių medžiagų (6). Geriausia, ką gali daryti besilaukianti moteris – viską naudoti saikingai, taip pat ir kosmetikos priemones.

 

Kokias kosmetikos priemones galite naudoti drąsiai (3), nepaisant patarimų internete:

- kremus nuo saulės;

- savaiminio įdegio kremus;

- depiliacijos priemones.

 

Šaltiniai:

(1) Hannah Browne MBBS, Gerald Mason MBChB FRCOG MD, Thomas Tang MD MRCOGc, Retinoids and pregnancy: an update, The Obstetrician & Gynaecologist

(2) J Douglas Bremner, Kirsty Shearer, Peter McCaffery, Retinoic Acid and Affective Disorders: The Evidence for an Association

(3) Pina Bozzo, Angela Chua-Gocheco, MD, and Adrienne Einarson, RN, Safety of skin care products during pregnancy

(4) James AH1, Brancazio LR, Price T, Aspirin and reproductive outcomes

(5) http://www.webmd.com/beauty/hair-color/hair-dye-faqs

(6) BBC News, Pregnancy safety advice prompts criticism

app.Komentarai

  1. Sveiki ar galima naudoti margarita anti acne toniką maitinant kūdikį.Ačiū
  2. Manau, kad atsakinga nėščioji tikrai gali savimi pasirūpinti ir nėštumo metu, tiesiog reikia atsakingiau rinktis kosmetiką, žinoma naudoti patikimą ir ekologišką. Jei visas priemonės pasirenkamos saugiai ir teisingai, manau, kad n4ra jokio srizikos vaiko sveikatai.
  3. Sveiki, koki veido prausikli, sveitikli ir krema patartumet naudoti problematiskai, riebiai odai nestumo metu?

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.