BLOGas

KARPOS

1

Kas yra karpos?

Karpos - tai gerybiniai odos navikai, kurios sukelia žmogaus papilomos virusas ŽPV. Tai ne tik liga, o ir estetinė problema. Karpomis užsikrečiama kontaktiniu ar autoinokuliaciniu (pacientas užkrečia pats save) būdais. Šiai infekcijai ypatingai neatspari yra išmirkusi oda, todėl dažnai karpomis užsikrečiama baseinuose ir pirtyse. 

Karpų rūšys

  • Paprastos karpos - tai tankūs, apvalios formos, odos spalvos, 3-7 mm paviršiaus dariniai. Dažniausiai jos pažeidžia rankų pirštus, veidą.

 

  • Padų karpos išsidėsto būtent ant pėdos - ant kulnų, pėdos priekyje. Čia karpos būna jautresnės, plokštesnės, ragėjančios ir vaikštant dėl spaudimo jaučiamas skausmas. Pėdų karpos  labai primena nuospaudas ir dažniausiai atsiranda dėl nepatogios avalynės.

 

  • Plokščiosios (jaunatvinės) karpos - labai smulkūs, iki 3 mm, apvalūs, su lygiu paviršiumi mazgeliai, dažniausiai varginantys jaunuolius ir nusėjantys jų veidus arba dilbius.

 

  • Smailiagalės kondilomos (anogenitalinės) - labai smulkūs, rožiniai arba raudoni minkšti speneliai. Jomis apsikrečiama lytiškai santykiaujant.

 

  • Siūlinės karpos - ilgi, ploni, minkšti, nelygaus paviršiaus speneliai. Išauga ant pažastų, kaklo, akių vokų odos, dažniausiai vyrams. Būna normalios ar nešvarios odos spalvos. Traumuotos gali būti pilkos, pilkšvos ar net juodos. 

 

  • Vyresniems nei 40-50 m. žmonėms gali atsirasti senatvinės (seborėjinės) karpos. Jos nėra užkrečiamos. Išsidėsto dažniausiai antakių, skruostų, pečių, krūtinės ir nugaros srityse, plaukuotoje galvos dalyje. Jos plokščios pilkos, rudos ar juodos spalvos.

 

  • Aštriagalvės karpos - nedidelės, rožinės spalvos, minkštos, augdamos ištįsta. Jei jos susilieja pažeidžiamas gana didelis odos plotas. Šios karpos pagrindas labai siauras, primenantis kojytę. Dažniausiai išauga ant lyties organų ir pažastyse. 

 

Karpų plitimas

Dažniausiai karpos plinta tiesioginiu būdu (paprastos karpos - per rankas, genitalinės karpos - lytinio kontakto metu) ir netiesioginio kontakto (per užkrėstus daiktus) būdu. Karpos plinta tik per odą ar gleivines. Karpų plitimo per kraują ar limfą nebūna. Giliau odos karpas sukeliantis virusas neprasiskverbia. Ligos pradžioje ŽPV dauginasi epidermio (paviršinio odos sluoksnio) – stratum spinosum  keratinocitų branduoliuose, vėliau patenka į citoplazmą ir raginį epidermio sluoksnį. Didžiausia viruso koncentracija odos paviršiuje būna 6-12 ligos mėnesį, tačiau ji priklauso  ir nuo ligos lokalizacijos: didelės viruso koncentracijos būdingos paprastom ir padų karpom, o gleivinėse viruso koncentracija būna nedidelė.  

Karpų gydymas

Yra du tradiciniai pagrindiniai paprastųjų ir pėdų karpų šalinimo būdai: 

  1. Paprastosios ar pėdų  karpos veikiamos rūgščių preparatais.
  2. Gydymo įstaigoje specialistas gali šalinti karpas krioterapija, lazeriniu, elektrodestrukcijos ar chiruginiu būdu.
    Krioterapija. Dažniausias karpų gydymo metodas, taikomas medicinos įstaigose. Krioterapijos metu karpa yra užšaldoma naudojant skystą azotą. Azotas gali būti užpurškiamas ant karpos arba uždedamas vatos aplikatoriumi. Deja, ši procedūra skausminga, o ir nėra garantijos, kad karpa bus pašalinta visiškai. Kartais gali tekti procedūrą kartoti kelis kartus. 

Kiti karpų šalinimo būdai:

  • Lazerinis gydymas. Karpa naikinama jos audinius paveikiant stipria šviesos spinduliuote. Visgi šio metodas yra gan brangus ir išlieka tikimybė, kad karpos nebus visiškai pašalintos. 
  • Elektrodestrukcija. Dar vienas karpų gydymo metodas ‒ elektrodestrukcija. Šios procedūros metu karpos yra veikiamos elektros srove iš ląstelių pašalinant vandenį.  Šiuo būdu jos žūsta.  Elektrodestrukcijos privalumas tas, kad veikiamas tikslus odos plotas ir nesukeliamas neigiamas poveikis aplinkiniams audiniams. 
  • Chirurginis būdas. Kai nepadeda jokie gydymo metodai, karpos gali būti šalinamos chirurginiu būdu. Suleidus nuskausminamųjų karpa pašalinama ją išpjaunant. 

Panašios odos ligos:

​​​​​​​

app.Komentarai

  1. Tikrai nesutinku, turiu karpą, bet neseniai tyrima atlikau ir ZPV neigiamas.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.