BLOGas

ATEITYJE PAMIRŠIME, KAIP ATRODO RANDAI

1

Sakoma, kad randai puošia, bet, vargu, ar daug atsirastų tokių, kurie su šia mintimi sutiktų. Gera naujiena - gali būti, kad jaunoji karta ne tik neturės randų, bet ir nežinos, kaip jie atrodo, nes mokslininkai atrado būdą, kaip gydyti žaizdas, kad neliktų jokių žymių.

 

“Atradome kaip valdyti žaizdų gydymą, kad oda visiškai atsinaujintų ir neliktų randų”, - sakė vienas iš tyrimui vadovavusių mokslininkų Georgas Cotsarelis, Pensilvanijos universiteto dermatologijos departamento vadovas. “Paslaptis slypi plaukų folikulų regeneracijoje. Pirmiausia reikia paskatinti jų atsinaujinimą, o šie lems visišką odos regeneraciją”.

 

Jei kada nors buvote susimąstę, kodėl randų oda skiriasi nuo sveikos, jums bus įdomu sužinoti, kad skirtumą lemia kitokia rando audinio sandara - jame nėra riebalų ląstelių ir plaukų folikulų.

 

Įprastai, kai užgyja nedidelės žaizdos ir randų nelieka, atsinaujinusioje odoje galima rasti didelį kiekį riebalų ląstelių, vadinamų adipocitais. Tokia atsinaujinusi oda, yra tokia pati, su kuria gimėte, todėl ji lengvai susilyginu su likusia oda ir žymių nelieka. Tačiau kai gyja didesnė žaizda, susidaro kitoks audinys - sudarytas iš miofibroplastų ir be riebalinių lastelių. Jis atrodo visai kitoks nei sveika oda ir toks išlieka visam laikui. Panašus procesas vyksta ir su amžiumi: mūsų odai senėdama praranda adipocitus, o tai lemia odos pigmentaciją ir gilias, neišlyginamas raukšles.

 

Mokslininkai atrado, kad miofibroplastus galima pakeisti adipocitais, o tai reiškia, kad ateityje bus galima gydyti žaizdas taip, kad neliktų randų. Iki šiol manyta, kad panašus procesas yra įmanomas tik su žuvimis ir amfibijomis. “Nauji atradimai rodo, kad mes galime įtakoti odos regeneraciją ir taip išvengti randų susidarymo”, - sakė Maksimas Plikus iš Kalifornijos universiteto.

 

Ankstesnis mokslininkų tyrimas parodė, kad riebalų ląstelės ir plaukų folikulai vystosi atskirai, tačiau šie procesai priklauso vienas nuo kito. Pastebėta, kad plaukų folikulų augimas padeda riebalų ląstelių regeneracijai ir odos atsinaujinimui.

 

Mokslininkai norėjo pamatyti, kas atsitiks paskatinus plaukų folikulų augimą pelių ir žmonių odoje, kurioje yra neseniai susiformavusių randų. Toks procesas būtų neįmanomas gamtoje, nes kaip ir minėjome, rando audinys neturi plaukų folikulų.  Tačiau laboratorijoje mokslininkai paskatino plaukų augimą, naudodami kaulų morfogenetinį baltymą. Eksperimentas atskleidė, kad susiformavus plaukų folikulams rando audinys pradėjo keistis - jame atsirado riebalų ląstelių ir jo išvaizda tapo identiška likusiai odai.

 

Nereikia pamiršti, kad atradimai yra dar ankstyvoje stadijoje. Reikės daugiau eksperimentų, kurie atskleis, kaip greitai ir veiksmingai pritaikyti atradimus praktikoje gydant randus. Tačiau patys atradimai yra labai svarbūs, nes iki šiol manyta, kad žinduoliams yra neįmanomas miofibroplastų keitimasis į adipocitus.

 

Straipsnis parengtas pagal businessinsider.com

app.Komentarai

  1. Kada jie ras būdą nuo raukšlių raukšlių.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.