BLOGas

Sezoninis plaukų slinkimas

0

Rudenį pradeda kristi ne tik medžių lapai, bet ir mūsų plaukai... Švedijos mokslininkų tyrimai rodo, kad būtent rudenį moterys netenka daugiausiai plaukų.

Švedijos mokslininkai 6 metus stebėjo 800 moterų plaukų slinkimo tendencijas ir apskaičiavo, kad daugiausiai plaukų jos neteko būtent rudens mėnesiais. Pasirodo, rudeninis plaukų slinkimas yra natūrali ir neišvengiama plaukų augimo ciklo dalis.

Žmogaus plaukai auga nuo 2 iki 6 metų (kartais ir 8). Vienu metu ant skalpo auga 90 proc. plaukų, o likę yra telogeno, kitaip ramybės stadijoje. Neaugdami jie išbūna apie 2-6 mėnesius (vidutiniškai 3) ir tada iškrenta. Tyrimas parodė, kad daugiausiai plaukų telogeno stadijoje būna vasaros viduryje, tad natūralu, jog daugiausiai plaukų išslenka rudenį. Manoma, kad toks plaukų keitimosi ritmas yra evoliucijos padarinys – vasarą plaukai reikalingi, kad apsaugotų skalpą nuo karštos saulės.

Tačiau tai nėra vienintelė rudeninio plaukų slinkimo priežastis. Rudenį keičiasi gyvenimo ritmas, mityba, dažniau sergama, patiriama daugiau streso, o plaukai yra labai jautrūs organizmo pokyčiams, tad slinkimas dažniausiai praneša apie įvairius negalavimus. Pavyzdžiui, vien stresas gali paskatinti 70 proc. plaukų per anksti pereiti į telogeno būseną, o tai reiškia, kad po kelių mėnesių jie išslinks.

ĮDOMŪS FAKTAI APIE PLAUKŲ SLINKIMĄ:

  • Moterys, kurių plaukai retesni, pasižymi įgimtu jautrumu DHT (dihydrotestosteronui) hormonui. Dėl to paties hormono retėja ir vyrų plaukai.
  • Retinoidai aknės gydymui ir beta blokatoriai aukšto kraujo spaudimo gydymui gali sukelti plaukų slinkimą.
  • Moterims plaukai slenka dėl geležies trūkumo, ypač dažnai tai pastebima tarp ikimenopauzinių moterų.
  • Plaukų slinkimą dažnai sukelia nevisavertė mityba, bet ne tik vitaminų ar mineralinių medžiagų trūkumas, kaip mano daugelis, o per mažas angliavandenių vartojimas (būtent todėl plaukai nusilpsta besilaikant dietų). Angliavandeniai yra energijos šaltinis, tad esant jos trūkumui, organizmas energiją saugo ir plaukams „nebeduoda“, nes pastarieji mums nėra gyvybiškai svarbūs.
  • Lepinti ir puoselėti reikia ne tik plaukus - daug svarbesnė yra tinkama skalpo priežiūra. Oda turi būti sudrėkinta, taip pat skalpo odą patariama eksfolijuoti, nes užsikimšusios galvos poros skatina plaukų slinkimą.
Šaltiniai:
M. Kunz, B. Seifert, R. M. Trüeb, Seasonality of Hair Shedding in Healthy Women Complaining of Hair Loss,  Dermatology 2009;219:105–110
Q. Dinh, R. Sinclair, Female pattern hair loss: Current treatment concepts.Clinical Interventions in Aging. 2007;2(2):189-199.
dermatology.about.com/cs/hairanatomy/a/hairbiology.htm
F. J. Ebling, The biology of hair, Dermatol Clin. 1987 Jul;5(3):467-81.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.