BLOGas

ŽVYNELINĖ

0

Kas yra žvynelinė?

Tai lėtine pasikartojanti odos liga, kuri sunkiais atvejais gali pažeisti ir sąnarius. Ji vienodai būdinga tiek moterims, tiek vyrams. Dažniausiai žvyneline arba psoriaze serga 20-40 metų amžiaus žmonės.

Kaip atpažinti žvynelinę?

Oda atrodo lyg padengta žvynais, kankina niežulys, skausmas, deginimas, diskomfortas. Liečiant, kasant ar kitaip dirginant odą, atsiranda raudonas bėrimas, ji plinta, susidaro odos mazgeliai bei pūslelės. Sunkiais atvejais žvynelinė pažeidžia nagus bei sąnarius. 

Kokios žvynelinės priežastys?

Žvynelinę sukelia per greitas odos ląstelių dauginimasis. Manoma, kad tai autoimuninė liga, o polinkis yra nulemiamas genetiškai. Normaliai T limfocitai atakuoja bakterijas ir virusus, tačiau sergant psoriaze, jie pradeda atakuoti odos ląsteles.  Ligą gali paskatinti ir aplinkos veiksniai: infekcijos, stresas, žalingi įpročiai (alkoholio vartojimas, rūkymas), tam tikri vaistai (antidepresantai, reumato, širdies ir kraujagyslių ligų medikamentai), odos pažeidimai ir UV spindulių poveikis.

Ligos eiga

Pradinėje žvynelinės stadijoje atsiranda raudoni įvairaus dydžio mazgeliai, žvyneliais padengtos zonos, kurios ilgainiui plečiasi, gali susijungti į dideles dėmes. Smarkiausiai pažeidžiamos alkūnės, keliais, kryžkaulis, skalpas, užausiai ir sprandas, bet sunkiais atvejais gali apimti ir veidą, rankas, padus, nagus, burnos gleivinę ir net sąnarius. Žvynelinės pažeistus sąnarius galima atpažinti iš skausmo, pabrinkimo, odos paraudimo, kaitimo. 

Žvynelinės gydymas

Žvynelinės gydymas yra taikomas individualiai, priklausomai nuo ligos stadijos ir sunkumo. Dažniausiai skiriami maitinantys kremai, kortikosteroidų ar steroidiniai tepalai, anglies derva, salicilo rūgštis, vitaminas D ir jo analogai, UV spinduliai. Taip pat gali būti skiriamos fotosensibilizuojančių medžiagų derinys su UVA, citotoksiniai, imunosupresiniai vaistai, retinoidai.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.