BLOGas

PROBLEMA SU KVAPNIOSIOMIS ŽVAKĖMIS

0

Šių metų gruodžio 21-22 dienomis Rotušėje vyksiančiai kalėdinei dovanų mugei "Love Xmas" mūsų mikrobiologė Milda Banaitytė sukūrė nedidelį projektą - kvapnias žvakes, kurioms naudojo tik kokybiškas medžiagas: seną-gerą bičių vašką, medvilnės knatus ir kvapnias medžiagas, kuriose nėra potencialių alergenų. Mūsų tikslas atkeipti dėmesį, kad kvapniąsias žvakes reiktų rinktis atsakingai, jog jos ne tik skleistų malonius kvapus, bet ir būtų saugios jūsų ir namiškių sveikatai.

Milda Banaitytė, būsima mikrobiologė, savo rankomis padarė skirtingų aromatų žvakių, naudodama allergen-free kvapus.

Galime lažintis, kad šiais metais tikrai ne vienas žmogus dovanų gaus madingą dovaną - kvapnią žvakę. Kvepiančios žvakės nėra jokia naujiena, bet jų populiarumas, įvairovė ir kainos nepaprastai išaugo pastaraisiais metais. Tačiau mažai kalbama apie vieną rimtą problemą, kurią galime atsinešti į namus, nusipirkę tokią aromatą skleidžiančią žvakę - ji gali ne tik kvėpinti, bet ir teršti orą.

Amerikiečių mokslininkai dar 2014 metais atkreipė dėmesį (1), kad kvapniosios žvakės dėl prastos kokybės yra tokios pat pavojingos žmogaus sveikatai kaip ir pasyvus rūkymas. Į ką reiktų atkreipti dėmesį perkant kvapnią žvakę?

  • Vaško sudėtis. Bičių ir augalinės kilmės, pavyzdžiui, sojų vaškas, yra saugūs, bet reiktų vengti parafino vaško žvakių. Degdamas parafinas skleidžia toksiškas medžiagas: tolueną ir benzeną, kurie yra kancerogenai.
     
  • Knato sudėtis. Jei knatai nėra iš grynos medvilnės ar popieriaus, jų sudėtyje gali būti švino, kuris deginamas teršia orą ir pasiekia nerekomenduotiną žmogui koncentraciją.
     
  • Kvapniųjų medžiagų sudėtis. Žvakėse gali būti naudojami natūralūs eteriniai aliejai arba sintetiniai kvepalai, bet abejuose gali būti potencialių alergenų, kurių pavojų išskiria Europos Komisijos sveiaktos ir vartotojų komitetas (2).  Gaila, žvakių gamintojai neprivalo surašyti ingredientų, kaip to reikalaujama kosmetikoje, tad žinoti, ar potencialių alergenų yra, neįmanoma. Būtent todėl mes ir nusprendėme imtis šio nedidelio projekto: kad klientai klaustų, o gamintojai pasigirtų, jei alergenų vengia.
     
  • Dažikliai. Gražios žvakių spalvos yra dažų ir/ar lakų naudjimo rezultatas, o šie degdami taip pat gali į orą išskirti nesaugias medžiagas. Gal ir ne tokios gražios, bet natūralių spalvų žvakės yra kur kas saugesnės. 

Jau į Rotušę supakuotos žvakės, kurias galėsite įvertinti gruodžio 20-21 d. Vilniaus Rotušėje "Love Xmas" dovanų mugėje.

Taigi, jei turėsite laiko užsukite pauostyti mūsų rankomis darytų žvakių: be parafino, be dažiklių, be alergenų kvapuose - įvertinsite, ar jos prilygsta kur kas brangesnėms parduotuvinėms žvakėms ar ne :) Žvakių gamintojais tikrai netapsime: žvakes galima įsigyti tik mugės metu ir jų skaičius labai ribotas. Iki pasimatymo!

 

(1) http://www.anapsid.org/cnd/mcs/candles.html

(2) http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/perfume-allergies/en/l-2/7-are-regulations-adequate.htm

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.