BLOGas

NAGŲ GRYBELIS

0

Kas yra nagų grybelis?

Nagų grybelis – tai nago guolio ar nago plokštelės grybelinė infekcija. Pažeistas šios infekcijos nagas auga nelygus, grublėtas, pilkšvai gelsvas, išnyksta antnaginė odelė. Nagus dažniausiai pažeidžia dermatofitai, mieliagrybiai, pelėsiniai grybai. Nagų grybelis – užkrečiama liga. Ja dažniausiai žmonės užsikrečia  pirtyse, baseinuose, dušuose, ten, kur būna drėgna, naudojantis bendra avalyne.

Kaip atpažinti nagų grybelį?

Nagų grybelio simptomai yra gan skirtingi – suplonėjusi nago plokštelė, nago volelio pabrinkimas, paraudimas, baltos ir gelsvos linijos ant nagų, sustorėjusi ar atšokusi nago plokštelė, nagų aptrupėjimas, pageltimas ar papilkėjimas. Dažnas ligos požymis – pėdų ar kojų tarpupirščių niežulys.  Oda paraudonuoja, ima perštėti, gali skilinėti, lupinėtis.  Dažniausiai nuo odos grybelis persimeta į nagus. Įsisenėjusį nagų grybelį nesunku atpažinti. Grybelio pažeisti nagai atrodo netolygiai sustorėję, pageltę ar papilkėję, dylantys, vietomis tarsi aptrupėję, nago plokštelė sustorėjusi ir atšokusi arba suplonėjusi, o volelis paraudęs, paburkęs, po juo gali būti net pūlinių. Ligos apimti nagai gali skleisti ir nemalonų kvapą. Lengvesnės formos nagų grybelį atpažinti sunkiau. Dažniausi požymiai - tai suplonėjusi nago plokštelė, įvairių  baltų ar geltonų atspalvių linijos ant nagų ar nagų kampelių sustorėjimas ir pageltimas.

Dažnai žmonės galvoja, kad jei pažeisti ne visi nagai, tai bus ne grybelis. Taęiau nagų grybelis gali apimti ne visus pirštus.

Kokios nagų grybelio priežastys?

Tai yra užkrečiama lėtinė liga, kurią sukelia dermotofitai, mielės arba pelėsiai ir dėl kurios nago plokštelė tampa nebeskaidri, praranda blizgesį, pasidaro trapi. Dažniausiai užsikrečiama lankantis viešose pirtyse, sporto salėse, baseinuose, dušuose, dėvint bendrą avalynę, nesilaikant higienos reikalavimų, patyrus įvairias traumas, padidėjus prakaitavimui, sutrikus medžiagų apykaitai dėl kitų ligų.

Kiti nagų grybelį skatinantys veiksniai

Taip pat nagų grybelio atsiradimą įtakoja kraujagyslių ligos, pvz - venų nepakankamumas, kraujotakos sutrikimai. Kartais jį sukelia sutrikusi apsauginė odos funkcija, kai normaliai rūgštinė apsauginės odos plėvelės terpė tampa neutraliai ar silpnai šarminė, taip pat vitaminų trūkumas, imuniteto nusilpimas. Apie 80 proc. diabetu segančių žmonių skundžiasi pėdų grybeliu, o tai papildomas diabetinių opų atsiradimo ir progresavimo rizikos veiksnys.
Didesnė tikimybė užsikrėsti grybeliu yra žmonėms, kurie ilgą laiką gydėsi antibiotikais, turi antsvorio, dirba fizinį darbą ir dėl to daug prakaituoja, taip pat moterims, vartojančioms kontracepcines tabletes.
Užsikrėsti pėdų grybeliu gali kiekvienas bet kokio amžiaus ar lyties žmogus, tačiau yra pastebėta, kad vyrai šia liga serga dažniau nei moterys. Su grybeliu susiduria net 40 procentų žmonių, kurių amžius siekia šešiasdešimt ir daugiau metų. Todėl vyresnio amžiaus žmonės, kaip ir sergantys cukriniu diabetu, turėtų skirti daugiau dėmesio savo odos ir nagų stebėjimui.

Ligos eiga

Užsikrėtus nagų grybeliu ilgą laiką gali nebūti jokių ligos požymių, todėl daugelis žmonių net nežino, kad jie serga. Inkubacinis ligos periodas gali būti įvairus. Tačiau ilgainiui nagai pakinta - vienais atvejais nagai genda iš šono ar krašto, atsiranda baltų ar gelsvų išilginių juostų, kurios lėtai plinta per visą nagą. Nago plokštelė ilgą laiką lieka blizganti, nesustorėjusi – tad ligonis gali nepastebėti pokyčių. Tačiau tiriant mikroskopu jau randama grybelio sporų ir micelių. Kartais nagai gali suplonėti, atšokti nuo nago guolio, nago plokštelė gali sustorėti, po ja kaupiasi raginė masė, nagai pakeičia spalvą - tampa gelsvai pilkšvi, nuo šonų ir krašto nago plokštelė gali  ištrupėti. Dermatofitai dažniau sukelia kojų arba kombinuotus rankų ir kojų nagų pažeidimus. Jie dažniau pažeidžia nago plokštelę ir jos kraštelius. Mielių grybeliai dažniau sukelia izoliuotą rankų nagų pažeidimą, dažniau pažeidžia nago volelį ir ir prie jo esančią nago dalį. Nago volelis paburksta, parausta, virš nago nėra odos raukšlės, iš po nago volelio sunkiasi pūliai, nagas netenka blizgesio, auga nelygus. Grybelis iš kojų nagų, padų gali persimesti į rankų nagus. Ligos eiga ilga ir lėtinė.

Nagų grybelio gydymas

Nagų grybeliui diagnozuoti reikalingi laboratoriniai tyrimai. Paprastai nagų grybelis gydomas ambulatoriškai. Nustatyti infekcijos tipą ir skirti gydymą gali tik gydytojas dermatologas. Jei grybelis dar neįsisenėjęs, t.y. pažeistos tik kojų pėdos, tinka naudoti įvairius tepaliukus ar kremus, kurių be recepto galima įsigyti vaistinėse. Jeigu jau pažeistas nagas, tai populiariausias ir efektyvus nagų grybelio gydymas – geriamieji vaistai. Skiriami triazoliai ir alilaminai. Pvz.: Terbinafinas, Itrakonazolis,  Flukonazolis.

Efektyviausias nagų grybelio gydymas yra chirurginiu būdu pašalinti nago plokštelę (to visai nereikėtų bijoti, nes tai atliekama darant vietinį nuskausminimą) ir 1-1,5 mėnesio gerti vaistus.

Geriami vaistai yra pakankamai stiprūs, bet trumpas kursas nekenkia. Tik prieš geriant vaistus reikėtų išsitirti kepenis. Jokie tepalai nagų grybelio neišgydo, tik apsaugo nuo greito ligos plitimo ir yra apsauginė priemonė, kad artimieji nuo jūsų neužsikrėstų.

 

 

 

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.