BLOGas

ĮVAIRIASPALVĖ DEDERVINĖ

0

Kas yra įvairiaspalvė dedervinė? 

Įvairiaspalvė dedervinė yra dažnai pasitaikanti lėtinė paviršinė grybelinė odos liga, kuriai būdingos rudos, baltos arba rausvos spalvos dėmės odoje. Šią ligą sukelia Malassezia Furfur, M. globosa ir M. sympodialis grybeliai, kurie yra kiekvieno žmogaus odos paviršiuje.  

Kaip atpažinti įvairiaspalvę dedervinę?

Odos pokyčiai pasireiškia kaip aiškių ribų, įvairaus dydžio, apvalios ar ovalios, rudos, baltos ar rausvos dėmės.

Įvairiaspalve dedervine ši liga vadinama todėl, kad neįdegusioje odoje dėmės yra šviesiai rudos arba rausvos spalvos, o įdegusioje odoje dėmės atrodo baltos. Taip yra todėl, kad odos plotai, kurie yra pažeisti Malassezia furfur grybelio, neįdega.

Įvairiaspalvės dedervinės priežastys ir veiksniai?

Įvairiaspalvę dedervinę sukelia Malassezia Furfur, M. globosa ir M. sympodialis grybeliai, gyvenantys šiltoje drėgnoje aplinkoje. Ligai plisti padeda šiltas klimatas, padidėjęs prakaitavimas, riebi oda, susilpnėjęs imunitetas. Ši grybelio rūšis aktyviai plinta pliažuose ir soliariumuose. Dažniausiai serga paaugliai, jauni suaugę asmenys, vienodai tiek moterys, tiek ir vyrai. 

Liga išsivysto dažniausiai sutrikus imuninei sistemai, dėl to padidėja grybelių dauginimasis. Dėmelių susidarymą skatina šilta ir drėgna aplinka, padidėjęs prakaitavimas ir netinkami iš sintetinių medžiagų pagamintas apatinis trikotažas. Ligos atsiradimas susijęs ir su harmoninių kontraceptikų naudojimu. Taip pat liga būna nulemta genetikos.

Įvairiaspalvės dedervinės gydymas

Įvairiaspalvė dedervinė gydoma priešgrybeliniais vaistais - tirpalais, tepalais arba šampūnais.  Populiariausia priemonė - ketokonazolio šampūnas (Nizoral), kuriuo reikėtų prausti pažeistas kūno vietas. Patariama kartą per savaitę praustis šiuo šampūnu arba pasitepti azolių grupės priešgrybeliniais tepalais.

Dažniausiai vietiniam gydymui naudojami įvairūs priešgrybeliai preparatai - Ketokonazolio kremas, Terbinafinas ar Seleno sulfidas.

Sisteminiam įvairiaspalvės dedervinės gydymui efektyvūs geriamieji priešgrybeliniai vaistai, kaip Ketokonazolis, Itrakonazolis, Flukonazolis.

Pigmentacijos pakitimai išnyksta ir oda įgauna normalią išvaizdą tik praėjus keletui mėnesių po sėkmingo gydymo. Jei gydymo efektyvumas kelia abejonių, galima pakartoti mikroskopinį pažeistos odos vietos mėginio tyrimą su kalio hidroksidu – jei randami Pityrosporum hifai, tai rodo ligą dar esant aktyvią.

Jei įvairiaspalvė dedervinė nepasiduoda gydymui, dažnai kartojasi ar yra labai išplitusi, reiktų pagalvoti ir apie imuninės sistemos sutrikimus.

Panašios odos ligos:

​​​​​​​  ​​​​​​​

 

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.