Benzophenone-3

Parašyta: May 12,2014

Informacija

Lietuviškas pavadinimas:
Benzofenonas-3
Žalingas:
Taip
Gali kimšti poras:
nėra duomenų
Gali erzinti odą:
nėra duomenų
Saugumas:
Pavojingas
Poveikis sveikatai:
fototoksiškas, galimai neigiamai veikia endokrininę sistemą
Kitos savybės:
UV spindulių filtras ir absorbentas, EU ribojamas

Aprašymas

Benzofenonas-3 (benzophenone-3), arba kitaip oksibenzonas, yra UV filtras ir absorbentas. Tai bespalviai kristalai, kurie lengvai tirpsta daugumoje organinių tirpiklių. 

Benzofenonas-3 patikimai saugo nuo UVA ir UVB spindulių. Benzofenonas-3 naudojamas: UV filtrams, kremams ir kreminėms pudroms su UV apsauga, taip pat lūpų balzamams. Medžiaga taip pat naudojama apsaugoti kosmetikos priemones nuo saulės poveikio.

Benzofenono-3 poveikis sveikatai: medžiaga siejama su fototoksinėmis reakcijomis, galimai mėgdžioja hormonų veiklą ir neigiamai veikia endokrininę sistemą. Medžiagos randama kraujyje, ji pasišalina kartu su šlapimu ir išmatomis. Daugelyje šalių šis ingredientas yra ribojamas. Švedijoje jo nerekomenduojama naudoti vaikams iki 2 metų. Europos Sąjungoje leidžiama koncentracija -  iki 10 proc.

Tyrimai:

Įvairūs tyrimai parodė, kad benzofenonas-3 trikdo endokrininės sistemos veiklą. In vitro tyrimas su žmonių krūties ląstelėmis parodė, kad benzofenonas-3 pasižymi estrogeninėmis ir anti-androgeninėmis savybėmis (1).

In vivo tyrimas su žmonėmis parodė, kad net didelės benzogenono-3 dozės, neturi įtakos endokrininei sistemai, nes medžiaga greitai pašalinama iš organizmo (2).

In vitro tyrimas parodė, kad naudojamas kartu su titanio dioksidu ir oktilo metoksicinamatu, benzofenonas-3 išskiria laisvuosius radikalus, kurie veikia citotoksiškai ir gali sukelti fotoalergines reakcijas (3).

Tyrimas su  82 savanoriais parodė, kad apie ketvirtadaliui žmonių benzofenonas-3 sukelia fotoalegines reakcijas (4).

Tyrimas su žmonėmis parodė, kad benzofenonas-3 naudojamas kremuose nuo saulės patenka į kraują, iš organizmo yra pašalinamas per šlapimą ir išmatas (5).

2006 metais Europos Sąjungoje benzofenono-3 kiekis apribotas iki 10 proc. dėl fotoksinių reakcijų ir galimai neigiamo poveikio endokrininei sistemai (6).  

Kiti benzofenono-3 pavadinimai: BENZOPHENONE-3, (2-HYDROXY-4-METHOXYPHENYL) PHENYL- METHANONE; (2-HYDROXY-4-METHOXYPHENYL) PHENYLMETHANONE; 2-BENZOYL-5-METHOXYPHENOL; 2-HYDROXY-4-METHOXYBENZOPHENONE; 4-08-00-02442 (BEILSTEIN HANDBOOK REFERENCE) ; 4-METHOXY-2-HYDROXYBENZOPHENONE; ADVASTAB 45; AI3-23644; ANUVEX; B3; BENZOPHENONE

Šaltiniai ir nuorodos: (1) - Risheng Ma, Bea Cotton, Walter Lichtensteiger, and Margret Schlumpf1 Institute of Pharmacology and Toxicology, University of Zurich,CH-8057, Zurich, Switzerland (2003) (2) - Gustavsson Gonzalez, H; Farbrot, A; Larkö, O (2002). Percutaneous absorption of benzophenone-3, a common component of topical sunscreens. Clinical and experimental dermatology 27 (8): 691–4 (3) - Serpone, N; Salinaro, A; Emeline, A. V.; Horikoshi, S; Hidaka, H; Zhao, J (2002). An in vitro systematic spectroscopic examination of the photostabilities of a random set of commercial sunscreen lotions and their chemical UVB/UVA active agents. Photochemical & photobiological sciences:Official journal of the European Photochemistry Association and the European Society for Photobiology 1 (12): 970–81 (4) - Rodríguez, E; Valbuena, M. C.; Rey, M; Porras De Quintana, L (2006). Causal agents of photoallergic contact dermatitis diagnosed in the national institute of dermatology of Colombia.Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine 22 (4): 189–92 (5) - Chisvert, A; León-González, Z; Tarazona, I; Salvador, A; Giokas, D (2012). An overview of the analytical methods for the determination of organic ultraviolet filters in biological fluids and tissues. Analytica Chimica Acta 752: 11–29 (6) - SCCP, scientific opinion, UV filters, benzophenone-3, S38, Directive 768/76/EEC, CAS 131-57-7 ewg.org nlm.nih.gov PubMed specialchem4cosmetics.com